Słownik

Pomoc » Słownik

Adres IP

Każdy z nas napewno spotkał się nie raz z pojęciem adresu IP . Ale co to jest? Odpowiedź poniżej
Adres IP, to cztery bajty określające komputer w Internecie. Każdy podłączony do sieci komputer posiada unikalny adres IP. Adres ten zapisuje się jako cztery liczby z zakresu 0 do 255 oddzielone kropkami, np. 212.160.185.2 (każda liczba oznacza jeden bajt). Użytkownik sieci nie musi pamiętać takiego adresu, dzięki systemowi DNS (z języka angielskiego Domain Name Server ), który to potrafi zamieniać adres IP w postaci cyferek na nazwę łatwą do zapamiętania dla człowieka np. www.onet.pl.

Brak połączenia

Jeżeli nie mogą się Państwo połączyć z Internetem, proszę sprawdzić:
- Telewizję kablową - w przypadku braku odbioru TV lub pogorszenia jakości obrazu bardzo prawdopodobnym jest iż do modemu kablowego dochodzi sygnał o słabej jakości, co skutkuje jednocześnie brakiem dostępu do Internetu - Konfigurację komputera - należy sprawdzić czy komputer uzyskał od serwera DHCP adres IP oraz - w razie posiadania prawidłowego IP - czy prawidłowo skonfigurowana jest przeglądarka.

Karta sieciowa

Najbardziej potrzebny podzespół komputera ;-)
Karta sieciowa jest niezbędna do podłączenia komputera do modemu. Karty sieciowe używane w przypadku naszej usługi to karty ethernetowe, są połączone z modemem kablem typu skrętka (RJ 45). Najważniejszym parametrem karty sieciowej jest jej adres fizyczny (MAC) oraz prędkość transmisji, może ona wynosić 10 lub 100 Mbps.

Adres fizyczny (MAC)

Problematyczna sprawa dla większości Abonentów ;-(
Adres identyfikujący konkretne urządzenie sieciowe, zapisany na stałe w samym urządzeniu MAC adres zwany niekiedy adresem fizycznym składa się z sześciu oddzielonych dwukropkami liczb (xx:xx:xx:xx:xx:xx), z których pierwsze cztery określają producenta sprzętu, zaś pozostałe dwie służą identyfikacji pochodzących od niego kart. Aby móc komunikować się poprzez sieć, komputer oprócz adresu fizycznego swojej karty sieciowej musi również dysponować własnym adresem IP.
Wymiana karty sieciowej/komputera

Stałeś się szczęśliwym posiadaczem nowego komputera lub karty sieciowej? Po podłączeniu do modemu nie masz dostępu do sieci? Musisz dokonać aktywacji nowej karty sieciowej!
Korzystając z powyższej porady znajdź w swoim systemie adres fizyczny karty sieciowej, nstępnie skontaktuj się z Administratorem sieci JIM-SATnet i podaj adres swej karty. Administrator dokona autoryzacji nowej karty i umożliwi korzystanie z sieci ;-)

Serwer Proxy

Serwer pośredniczący (zastępczy) w sieci lokalnej LAN.
Stanowi rodzaj bezpiecznej zapory, która łączy (lub filtruje) sieć LAN z Internetem za pośrednictwem pojedynczego adresu IP, wspólnego dla wszystkich stacji roboczych lokalnej sieci intranetowej. Popularne serwery proxy powodują przyspieszenie w dostępie do uprzednio przeglądanych stron webowych WWW, dzięki istnieniu lokalnej pamięci podręcznej umieszczonej w serwerze.